Image
VR

VR dla niewidomych - raport na koniec Biennale 2023

Kultura Futura Biennale

Podczas tegorocznego biennale eksperymentowaliśmy z dostępnością VR dla niewidomych.

Dawid Górny oraz Regina Mynarska (z firmy Accens) mieli okazję prowadzić badania oraz eksperymentować z dostępnością prezentowanych podczas biennale prac. Częścią projektu był również próba zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, adaptując wybrane obiekty VR poprzez audiodeskrypcję i przeprowadzając testy tych rozwiązań. Do testu wybrano dwa obiekty

  • Lunatic - Palina Kamarowa - Białoruś – jest projektem, w którym użytkownik porusza się po wykreowanej przestrzeni warszawskiego kina. Może zobaczyć i usłyszeć aranżacje wizualną i dźwiękową odwiedzanych miejsc. Wciela się w rolę gościa, który jest odkrywcą i obserwatorem.
  • Nocc - Sandra Frydrysiak, Weronika Lewandowska - Polska – przedstawia surrealną przestrzeń lasu i obszaru pustynnego. Projekt ma z góry określony przebieg, a odbiorca jest głównie obserwatorem. Tylko czasem może wejść w interakcje z elementami projekcji. Doświadczenie ma poetycki charakter i niezwykle bogatą warstwę dźwiękową.

 

    Image
    Po lewej Regina Mynarska, Po prawej  Dawid Górny
    Po lewej Regina Mynarska, po prawej Dawid Górny

     

    Celem całego projektu było poszukiwanie dostępniejszych metod tworzenia instalacji VR. Zespół wybrał doświadczenia VR, które zapewniały wartościowe wrażenia mimo braku wbudowanych funkcji dostępności. Ograniczono się do doświadczeń, które umożliwiały testerom interakcję z obiektami, głównie dzięki wykorzystaniu audiodeskrypcji. Dodatkowymi kryteriami były obecność bogatego dźwięku przestrzennego oraz sygnałów haptycznych, zwiększających percepcję dodatkowych bodźców. Pełny raport z projektu możecie przeczytać poniżej:

      Dodatkowo - zachęcamy do zapoznania się z innymi treściami dotyczacymi dostępności w kulturze o których pisaliśmy w ramach przygotowań do biennale. Przeczytajcie rozmowę z Dominiką Feiglewicz, która opowiada o pracy Koordynatorki dostępności w Teatrze lub nasz Niecodziennik poświęcony dostępnej kulturze.

      Image
      Dominika Feiglewicz
      Image
      Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

      Biennale

      Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.