Image
niecodziennik dostępność

Niecodziennik #5 - Dostępność Kultury

Kultura Futura Dostępność kultury

Czy jako społeczeństwo czujemy potrzebę tworzenia dostępnej kultury?

Odpowiednio dostosowane wejścia, przestrzeń umożliwiająca swobodne przemieszczanie się, możliwość pokonania schodów przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Kultura bez barier pomaga zrozumieć, jak niewiele trzeba. 18 maja  obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności, dlatego w tym miesiącu nie mogło u nas zabraknąć głosu na temat tworzenia kultury dostępnej. Zapraszamy do odkrycia fascynującej panoramy kultury dostępnej dla wszystkich, w której technologia współgra z kreatywnością, otwierając nowe perspektywy na sztukę bez barier. Poniżej prezentujemy przykłady ciekawych inicjatyw, na które warto zwrócić uwagę. 
 

1. Teatr otwarty dla wszystkich
Jak wygląda praca Koordynatorki ds. dostępności w teatrze? Jakie wyzwania stoją przed teatrem, który stara się otwierać na wszystkich widzów? Jaką wyjątkową ofertą przygotowuje Teatr Słowackiego dla osób z niepełnosprawnością? Na te inne pytania odpowiedziała dla nas w wywiadzie Dominika Feiglewicz - koordynatorka ds. dostępności w Teatrze Słowackiego. Serdecznie zapraszamy do lektury i poznania jak teatr może stać się miejscem edukacyjnym i otwartym dla każdego.

2. Młodzi też mają moc!
Młodym ludziom w głowie nie tylko zabawa! Co roku kilka tysięcy młodych licealistów tworzy swoje projekty społeczne realizowane w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Część z nich zwraca szczególną uwagę na osoby z niepełnosprawnością i ich wykluczenie z możliwości pełnego uczestnictwa w kulturze. Sprzeciwiając się temu zjawisku i chcąc pomóc osobom z szczególnymi potrzebami, tworzą działania mające realny wpływ na ich lokalne otoczenie, tym samym tworząc kulturę dostępną. Zapraszamy do zaglądnięcia tutaj - aby poznać wybrane projekty. 

3. Spektakl “Wszystko w głowie” - Teatr Guliwer
W Warszawie w Teatrze Guliwer powstał spektakl ,,Wszystko w głowie” w reż. Julii Szmyt, zrealizowany z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Od początku do dnia premiery, był tworzony wspólnie z osobami niewidomymi i słabowidzącymi  – jako konsultantami, ekspertami i współtwórcami zarazem.
Twórcy zadają pytania: jak patrzy na świat osoba, która nie nie postrzega otoczenia poprzez zmysł wzroku? Co myśli i słyszy osoba, która mówi w obcym języku? Ale przede wszystkim – jak to jest, że bez względu na nasze różnice czujemy się podobnie – mamy podobne lęki radości.
Osoby widzące, podczas spektaklu mają szansę poczuć, jak osoby niewidome poznają świat. W spektaklu twórcy i twórczynie wykorzystują technologię binauralną, dzięki której osoby uczestniczące w spektaklu mogą stać się częścią wydarzeń.
Spektakl pojawi się w repertuarze w kolejnym sezonie artystycznym.

4. Migające dzieci
Ostatnio odbyła się premiera książki „Migające dzieci” autorstwa Karoliny Bocian. Jest  to pierwsza z serii książka popularyzująca naukę polskiego języka migowego wśród najmłodszych! Widząc brak dostępnych pomocy edukacyjnych, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe i czując potrzebę odświeżenia edukacji w zakresie nauki języka migowego, autorka  stworzyła 118  starannie opracowanych stron pełnych wyrażeń języka migowego i ćwiczeń. A to wszystko podzielone na 10 bloków tematycznych takich jak: zabawki, kolory, zwierzęta, elementy pogody czy emocje. Oprócz kolorowych ilustracji słów migowych z ich znaczeniami i z różnymi ćwiczeniami, dostępne są również filmiki, które można korzystać poprzez zeskanowanie kodów QR. 

Książka możliwa jest do kupienia tutaj.

Image
zdjęcie produktowe książki - Migające Dzieci

5. Seanse przyjazne sensorycznie w kinach Helios
Kina w Polsce też starają się być dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Kino Helios Polska stworzyło cykl seasnów przyjaznych sensorycznie. Dla widzów takich seansów stworzono liczne udogodnienia, dostosowane do potrzeb odbiorów m.in: polski dubbing,  przyciszony dźwięk,  brak bloku reklamowego, delikatne oświetlenie oraz możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.
Seanse są częścią cyklu Helios bez barier. Partnerem merytorycznym Seansów Przyjaznych Sensorycznie jest Fundacja Kultury bez Barier.
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj. 


6. Bądź na bieżąco! - Fundacja Kultury bez Barier
W Polsce powstaje coraz więcej fundacji, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jedną z nich jest promująca dostępność Fundacja Kultury bez Barier, która została stworzona przez ekspertów pełnych pasji i chęci zmiany. Założyciele chcą aby wszyscy - niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, sytuacji materialnej czy rodzinnej - mieli możliwość systematycznego i samodzielnego uczestnictwa w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, by mogli zwiedzać wystawy w muzeach i galeriach. Fundacja bierze również czynny udział w organizacji dostępnych wydarzeń. Największymi z nich są festiwale – Festiwal Kultury bez Barier, Festiwal Filmowy Przejścia oraz COOLturalny Festiwal Głuchych. Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z informacjami i ciekawymi artykułami z dostępnego świata, zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych i strony www fundacji.

Image
logo fundacji kultury bez barier
Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.