Image
Niecodziennik Medycyna - grafika tytułowa artykułu

Niecodziennik #4 - Medycyna

Kultura Futura Medycyna

Medycyna ratuje zdrowie, tylko czy my je cenimy? Jakie wzorce daje nam współczesna kultura? Czy konflikt w Ukrainie może być przestrzenią innowacyjnych rozwiązań architektury medycznej? 


 

Czas pędzi na złamanie karku, a my stale biegniemy próbując dotrzymać mu tempa. Jednak w trakcie biegu czasami musimy przystanąć i udać się po pomoc lekarską. Dopiero wtedy część z nas zorientuje się, że ,,medycyna’’ nie próżnuje i lekarze poszukują coraz skuteczniejszych metod leczenia i diagnostyki. 

 

W tym miesiącu na wortalu Kultura Futura skupiliśmy się na temacie medycyny, aby przyjrzeć się najnowszym osiągnięciom naukowym, trendom i wyzwaniom. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje i uchylamy rąbka tajemnicy o projektach, które ujrzą światło dzienne w nadchodzących miesiącach. Zapraszamy do lektury!
 

1. Doświadczaj i odkrywaj - Centrum Nauki Kopernik.
Z pewnością wielu z nas przynajmniej raz chciało zostać szalonym naukowcem! Sprawdzić jak to jest badać i odkrywać. Już od kilkunastu lat na mapie Warszawy jest takie miejsce, które zaprasza w swoje skromne progi i przyciąga dużych i małych poszukiwaczy wiedzy, nauki i przygód. Centrum Nauki Kopernik, stale kusi nowymi programami, ciekawymi ścieżkami edukacyjnymi  i wieczornymi atrakcjami dla dorosłych. W tym miesiącu przyjrzeliśmy się bliżej aktualnej ofercie i otwarciu nowego budynku należącego do CNK! Więcej info dostępne tutaj.


2. Low-tech i high-tech - czemu warto znać to rozróżnienie?
Gdy skomplikowane technologie zmieniają nasze życie z dnia na dzień, warto zatrzymać się i zrozumieć, jak wpływają na naszą codzienność, a przede wszystkim na stale rozwijającą się medycynę. Jak skutecznie łączyć ze sobą skomplikowane urządzenia i proste zmiany w nawykach? Na przykładzie medycyny tłumaczymy to zagadnienie w tym artykule! 


3. Pionierskie startupy medyczne znad Wisły.
Zaprosiliśmy założycieli dwóch medtechnowych startupów do podzielenia się swoją historią i opowiedzenia o projektach, które na naszych przesuwają granice medycyny. 
 

  • Micronose - to naturalna, donosowa terapia alergii oparta o wyspecjalizowane probiotyki, będąca alternatywą dla obecnie stosowanego leczenia, pozbawiona licznych skutków ubocznych. Micronose wykorzystuje ponad 10 lat badań nad bakteriami aby przywrócić balans immunologicznych w drogach oddechowych. To produkt na miarę potrzeb świadomego klienta, który nie chce korzystać z syntetycznych form terapii. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku! 
  • EMOTE"Early Markers Of antidepressant Therapy Efficacy" - zespół który wykorzystuje badania krwi do usprawnienia farmakoterapii u osób mierzących się z problemami psychicznymi. Obecnie dobór leków dla osób cierpiących na depresję odbywa się w dużej mierze „na ślepo” w oparciu o subiektywne odczucia pacjenta. To wiąże się z  wielomiesięcznym procesem dobierania odpowiednich leków. Dzięki Emote, wybór leku przeciwdepresyjnego może być oparty o aktywność biomarkera we krwi. To pozwala na skuteczniejszy dobór leku i skrócenie procedury nawet czterokrotnie. Dodatkowo założyciele dążą do tego, aby materiałem biologicznym wykorzystanym do przeprowadzenia badania była tzw. „sucha kropla krwi”, czyli kropla krwi pobrana z opuszka palca na specjalną bibułę diagnostyczną.


Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji serdecznie zapraszamy do przeczytania całości artykułu - tutaj.

Image
PFR

4.  Projekt szpitala Red Cross ujrzał światło dzienne! 

Pod koniec stycznia model  budynku szpitala Red Cross został uroczyście przekazany delegacji z Ukrainy, na ręce prezesa Narodowego Związku Architektów Ukrainy Aleksandra Czyżewskiego, w trakcie 4 Design Days w Katowicach.
Autorem koncepcji jest Aleksander Janicki - artysta, projektant, prezes fundacji AYA Found, autor wielu prestiżowych obiektów nagradzanych w Polsce i na świecie.

Budynek szpitala polowego nawiązuje kształtem do znaku Czerwonego Krzyża zwanego również Krzyżem Genewskim, utworzonego podczas konferencji międzynarodowej w Genewie w 1863 r. jako znak rozpoznawczy ochotników niosących pomoc rannym żołnierzom. Za zgodą władz w Genewie będzie mógł być wykorzystany w Ukrainie. Idea budynku stała się metaforycznym symbolem Ukrainy jako bezpiecznego domu, ale to nie tylko idea. Obecnie trwają prace projektowe, które mają zapewnić możliwość realizacji inwestycji na terenie objętej działaniami wojennym Ukrainyi.

Projekt ma charakter innowacyjny. Tworzony we współpracy polskich twórców z architektami z Ukrainy, ma docelowo wykorzystywać najnowsze osiągnięcia technologiczne w tym między innymi:

  • HiQ Brick – autonomiczny system budowania modułowego z materiałów z odzysku re-use,
  • BioMedAqua - system zabezpieczenia przed zagrożeniami mikrobiologicznymi wody i powietrza, 
  • ProModulTech – autonomiczny system architektury modułowej. 

To także budynek, który ma być objęty ochroną elektroniczną – systemem sygnalizacji zarazem chroniony międzynarodowym prawem humanitarnym Red Cross. Ideą Janickiego jest też zaangażowanie infrastruktury medycznej przyszłości w tym z użyciem sztucznej inteligencji we współpracy z Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej – Sano.

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.