Image
Niecodziennik Ukraina

Niecodziennik #3 - Ukraina

Kultura Futura Ukraina

Od ponad roku na wschód od Polski decyduje się przyszłość Europy i świata. Czy po roku do rozpoczęcia tych wydarzeń wojna to dla nas codzienność?

Historia Ukrainy
Po przyjeździe ze zbombardowanego Charkowa do Polski, trzy młode dziewczyny - obecnie studentki AST we Wrocławiu,  nie chcąc pozostawać bierne wobec przemocy jaka ma miejsce w ich kraju zrealizowały spektakl o swojej historii i wspomnieniach związanych z domem, którego już nie ma. Rok później podczas rocznicy wybuchu wojny zagrały spektakl ponownie. Poprzez ruch oraz wizualizacje zaprosiły widzów w bardzo osobistą podróż do ich rodzinnych miast. Kiedyś pełnych dziecięcego uśmiechu, dziś bombardowanych. Spektakl mówiący o sile i o zwycięstwie, które z pewnością nastąpi, zadawał pytanie o cenę, którą trzeba przyjdzie zapłacić po drodze. Łzy publiczności i bezpośredniość komunikatu towarzyszyły również omówieniu spektaklu. Dzięki obecności społeczności ukraińskiej dyskusja przerodziła się w rozmowę o marzeniach, obawach i codzienności. Fotorelację ze spektaklu można znaleźć na Instagramie Teatru Gas. Jeśli chcecie poznać historię jego powstania zapraszamy do wysłuchania reportażu zrealizowanego przez Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego, który opowiada o historii trzech artystek. 

Czy Ukrainę da się szybko odbudować?

Coraz częściej mówi się o pozyskiwaniu surowców do budowy domów z recyklingu. Czy taki materiał jest trwały? Jak się go pozyskuje? Z pewnością przekonamy się o tym już niebawem kiedy przyjdzie czas odbudowy Ukrainy.

Jak mówi ekspertka - Anna Maj -”Potencjał jest duży. Każda katastrofa to dramat ludzki i środowiskowy,  gdzie efektem końcowym jest sterta gruzu. Gruz trzeba przesegregować,  a zawarte w nim  - szkło, plastiki, tekstylia, elektronika należy wywieźć i zutylizować. Pracy jest ogrom ale i materiału, który można powtórnie użyć również. Część z tego, co zostało zniszczone da się po prostu przetopić- dotyczy to metali. Niektóre z tkanin będą nadawały się do ponownego przetworzenia. A gruz- betonowy bo o ten mi chodzi ma już znaną powszechnie procedurę przetwórczą. Jednakże nie jest ona doskonała.
I tutaj powstaje miejsce dla nowej technologii - wykorzystujemy odpad, który nie nadaje się do recyclingu. Standardowy worek gruzu waży 30 kg. Z tych 30 kg statystycznie 17 kg to odpad, który jest spory- ma duże kawałki. Można go wykorzystać jako podsypkę pod drogę, zasypać nim ścianę, zmieszać z cementem i użyć jako kostki brukowej itd. Jednak jest jeszcze pył gruzowy- to nasze pozostałe 13 kg.

Dzięki rozwiązaniom takim jak kompobet, możemy go użyć wykorzystując mieszaninę polimerów- plastików, które podgrzejemy do odpowiedniej temperatury, w której zaczną się robić lepkie, wymieszamy z gruzem, wyciśniemy i stworzymy na przykład cegłę. Coś co było odpadem staje się budulcem”.

O planach odbudowy Ukrainy we współpracy z Unią Europejską w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu przeczytają państwo tutaj. Zapraszamy do lektury!

Solidarni z Ukrainą
Koncerty rocznicowe odbywały się w każdym mieście w Polsce. U nas w Teatrze Słowackiego - 26 lutego odbył się koncert “Solidarni z Ukrainą”. Podczas wydarzenia zbierane były środki na odbudowę teatru i premierę Dziadów w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku w reżyserii Mai Kleczewskiej. Podczas koncertu, postrzeganego jako wyraz solidarności z ukraińskim środowiskiem teatralnym i tamtejszą widownią - na scenie zaprezentowali się ukraińscy i polscy przyjaciele: Julia Kamińska, Magda Steczkowska, Adam Pierończyk, Anna Syrbu, Natalia Strzelecka, Dominika Bednarczyk, Julia Latosińska, Karolina Kazoń, Hanna Bieluszko, Alina Szczegielniak, Marta Waldera, Marta Konarska, Bożena Adamek, Lidia Bogaczówna, Mateusz Bieryt, Rafał Szumera, Tomasz Augustynowicz, Tomasz Wysocki, Tomasz Międzik, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Sławomir Rokita, Maciej Jackowski, Grzegorz Łukawski, Jacek Wojciechowski, Zuza Skolias-Pakuła, Wanda Skorny-Roszkowska, Werusha Band, Lela, Korali, Jakubowe Muszelki, Maciej Salus, Marcin Chatys, Halina Jarczyk, Aleksander Brzeziński, Bartek Szczepański, Aleksander Fijałek.
Na żywo połączono się również z zespołem Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku, w którym powstanie spektakl oraz wspólnie z nimi odśpiewano hymn Ukrainy.

Image
Teatr im. Słowackiego w Krakowie - logo

Biennale

Przez sześć tygodni (18.10.2023-28.11.2023) mogą Państwo odwiedzać MOS (ul. Rajska 12),  aby podziwiać prace VR z całego świata. Więcej informacji na stronie teatru. Podczas biennale odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, które przybliżą zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją, bio-mimikrą, czy rzeczywistością rozszerzoną. Więcej informacji poniżej.